Wiki-protest, czyli polska Wikipedia zamknięta jako protest przeciwko ustawie

Wiki-protest, czyli polska Wikipedia zamknięta jako protest przeciwko ustawie
źródło: internet

Zróbcie mały eksperyment; spróbujcie wejść na Wikipedią.

Nie możecie, prawda? Przy próbie bądź to wejścia na stronę główną bądź to odszukania konkretnego hasła uderza was niezbyt przyjemna wiadomość (skopiowana dla tych, którzy byli zbyt leniwi żeby jednak spróbować wejść na Wiki):

Droga Czytelniczko, drogi Czytelniku,

5 lipca 2018 Parlament Europejski zdecyduje w głosowaniu, czy propozycję dyrektywy dotyczącej praw autorskich wystarczy procedować przez odpowiednią komisję, czy należy ją przegłosować plenarnie. Jeżeli nastąpi to pierwsze, a proponowana dyrektywa zostanie przyjęta w brzmieniu zaakceptowanym przez komisję JURI, otwartość Internetu będzie poważnie zagrożona.

Aktualna treść dyrektywy nie aktualizuje prawa autorskiego w Europie i nie promuje uczestnictwa w społeczeństwie obywatelskim, a zagraża wolności online i tworzy przeszkody w dostępie do Sieci. Wprowadza nowe ograniczenia, filtry i restrykcje. Jeżeli propozycja zostanie przyjęta w obecnej formie, dzielenie się wiedzą encyklopedyczną w sieciach społecznościowych, czy znajdowanie artykułów w wyszukiwarkach może nie być możliwe. Wikipedia także będzie zagrożona.

Przeciw propozycji już zdecydowanie sprzeciwiło się ponad 70 programistów, w tym także twórca sieci, Tim Berners-Lee, 169 naukowców i badaczy, 145 organizacji zajmujących się prawami człowieka, wolnością słowa, badaniami naukowymi, a także branża technologiczna, Wikimedia Foundation, organizacja non-profit, która opiekuje się, między innymi, tą darmową encyklopedią.

Z tych powodów polskojęzyczna Wikipedia zdecydowała się na zaciemnienie wszystkich swoich stron na 24 godziny (do godz. 15.00 5 lipca 2018). Chcemy nadal oferować darmową, otwartą, społecznościową encyklopedię opartą na weryfikowalnych źródłach. Wzywamy wszystkich członków i członkinie Parlamentu Europejskiego, aby głosowali przeciwko zawężeniu procedowania dyrektywy do dedykowanej komisji, aby w trakcie dyskusji plenarnej wrócono do rozmów i rozważono liczne propozycje zmian, pochodzących między innymi od organizacji ruchu Wikimedia, aby usunięto artykuły 11 i 13, jak i aby poszerzono wolność panoramy na całą Unię Europejską i poddano domenę publiczną większej ochronie.

Powyższy tekst (o którym mam nadzieję, że został przez was przeczytany, leniwe buce) wyjaśnia wszystko; zasadniczo twórcy Wiki obawiają się, że nowa ustawa wprowadzi liczne ograniczenia i restrykcje które zniszczą dzisiejszy otwarty Internet. Wikipedia różni się w swoich działaniach od wielu innych internautów tym, że jej twórcy dogłębnie zbadali temat i dokładnie wskazali, które elementy nadchodzącej ustawy mogą stanowić problem.

Wiki pozostanie zaciemnione do godziny 15:00 dzisiejszego dnia. Całe szczęście, że mamy wakacje - inaczej niejeden uczeń mocno by się zirytował.

P.S. Dostęp na mobilną Wikipedię nie jest zablokowany.


Samsung Galaxy J3, J5 i J7 otrzymają aktualizacje do Oreo dopiero we wrześniu

Starsze flagowce LG otrzymają Androida Oreo

comments powered by Disqus