”Czapka przeciwko 5G”, czyli jak można zarobić na strachu przed technologią

”Czapka przeciwko 5G”, czyli jak można zarobić na strachu przed technologią
źródło: internet

Powinienem może napisać ”strachu przed nieznanym”, ale nie chcę dodawać aury mistycyzmu i niepewności do czegoś, co jest prawdopodobnie głupotą bądź zwykłym kłamstwem.

W Polskim YouTube funkcjonuje youtuber o nazwisku Michał Podhajski. Badacz religii, duchowości i mistycyzmu, fan środków halucynogennych i jeden z przywódców polskiego ruchu tzw. Przebudzonych, czyli ludzi uważających, że ”ich umysł stanowi jedność ze Wszechświatem”. Podhajski przez jednych uważany jest za guru, przez drugich za idiotę, przez trzecich za wariata a przez wielu pozostałych za kogoś, kogo można pooglądać jeśli chce się zobaczyć i usłyszeć dziwne i mniej lub bardziej interesujące rzeczy*. Podhajski korzysta z YouTube nie tylko w celu dzielenia się swoją ezoteryczną wiedzą (albo ”wiedzą”), ale też do promowania swoich produktów (każdy guru musi jakoś zarabiać, co nie?). Najnowszym z nich jest tak zwana Czapka atroniczna. Poniżej znajdują się fragmenty jej opisu:

”Daj odpocząć mózgowi (...). Jeżeli czerpiesz jedynie mainstreamowe informacje, nigdy nie znajdziesz informacji o szkodliwości promieniowania mikrofalowego, bo nie służy to interesom koncernów. Jeżeli zajrzysz do drugiego obiegu, to dowiesz się, że ludzie cierpią z powodu nadajników mikrofalowych (...). ...korelacja pomiędzy mikrofalami i ilością nowotworów...”

Krótko mówiąc, czapka atroniczna ma jakoby chronić mózg przed negatywnymi wpływami promieniowana mikrofalowego. Jako że 40% składników czapki to srebro, ludzie bardziej obeznani w temacie ode mnie uważają, że zdaniem Podhajskiego czapka ta wytwarza klatkę Faradaya która ekranuje promieniowanie elektromagnetyczne, odbijając mikrofale. Trudno powiedzieć, czy efekt ten jest prawdziwy; osobiście uważam, że Podhajski próbuje wzbogacić się na niewiedzy i podsycaniu strachu ludzi, niewykluczone jednak, że ma w mniejszym lub większym stopniu rację. Tak czy owak, ja zakup czapeczki sobie daruję. Jak dotąd kampanię czapki atronicznej pana Michała poparło nieco ponad 50 osób, wpłacając na rzecz startupu 5.5 tysiąca złotych.

*istnieje też grupa, do której należę m.in. ja, który nigdy w życiu o Podhajskim nie słyszała


Nowy system operacyjny Apple, iOS 13, ograniczy dostęp do danych użytkowników aplikacjom Facebook Messenger i WhatsApp

Tapety Samsung Galaxy Note 10 do pobrania

comments powered by Disqus