Uczeni po raz kolejny spędzają nam sen z powiek. Tym razem tak jakby dosłownie - twierdzą bowiem, że tryb nocny w smartfonach nie jest dobry dla snu

Uczeni po raz kolejny spędzają nam sen z powiek. Tym razem tak jakby dosłownie - twierdzą bowiem, że tryb nocny w smartfonach nie jest dobry dla snu
źródło: internet

Brakowało wam złych wiadomości? Nie martwcie się, w Czarny Czwartek znajdzie się ich aż nadto. Najnowsza mówi o nowej, popularnej funkcji trybu nocnego. Jej celem była poprawa naszego snu, jednak zdaniem naukowców z Uniwersytety Manchester jej efekt jest wręcz przeciwny.

Zadaniem Night Mode jest ograniczenie ilości błękitnego światła emitowanego przez nasz smartfon. Światło to wywiera swego rodzaju nacisk na oczy, utrudniając zasypianie tym z was, którzy mają zwyczaj sięgania po smartfon przed pójściem spać. Niestety dla was, zdaniem jajogłowych z Manchester efekt nowego rozwiązania jest odwrotny od zamierzonego. Powód? Melanopsyna, białko znajdujące się w oku. Białko to podobno mocniej reaguje na światło o krótszych długościach fali. Niebieskie piksele, czyli te, których intensywność zmniejsza tryb nocny, mają zaś najkrótszą długość fali.

Przyznam, że tego nie rozumiem - jeśli białko słabiej reaguje na brak błękitnego światła, a tryb nocny zapewnia właśnie jego brak, to chyba wszystko w porządku? No cóż, ja nie jestem naukowcem ze znanego uniwersytety, być może nie pojmuję czegoś w związku przyczynowo-skutkowym pomiędzy reakcją melanopsyny a kolorem.

Tak czy owak, medal ten ma też drugą stronę: komórki stożkowe oka faktycznie lepiej reagują na przyciemniony obraz, co z kolei faktycznie pozytywnie wpływa na system zasypiania. Kto wie, być może koniec końców obydwa efekty nawzajem się zerują i wpływ night mode na nasz sen jest zerowy? Nie byłby to pierwszy raz w historii, gdy ludzie rzucili się na bezwartościowe placebo.


Smog smogiem, głupota głupotą, ale konsumpcjonizm nie ustaje aż do końca - Redmi Note 7 ma dostać aktualizację OS-u

Reuters opublikował kurs wykrywania deepfake. Pomógł mu Facebook

comments powered by Disqus